Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Sztolnia Czarnego Pstrąga i Park Repecki

Drukuj stronę
Drukuj

Drugi sztandarowy obiekt turystyczny w Tarnowskich Górach to Sztolnia Czarnego Pstrąga. Dla zwiedzających otwarto ją już w 1957 roku. Podziemny przepływ łodziami odbywa się między szybami „Sylwester” (30 metrów głębokości) i „Ewa” (20 metrów). To zaledwie 600-metrowy odcinek dawnej „Sztolni Głębokiej Fryderyk”, która wraz z rozwidleniami ma długość ok. 15 kilometrów. Budowano ją w latach 1821-1834 w celu zapewnienia przepływu grawitacyjnego wód ze wszystkich wyrobisk górniczych kopalni „Fryderyk”.

Zwiedzanie odbywa się ruchem wahadłowym. Do podziemi schodzi się krętymi schodami, a przeprawa łodziami trwa niecałą godzinę. Głębokość wody, w której można niekiedy spotkać pstrągi, to ok. 1 metra. W podziemiach zimują także nietoperze – tarnogórskie podziemia to jedno z największych zimowisk tych zwierząt w Polsce.

Ujście „Sztolni Głębokiej Fryderyk” znajduje się w zachodniej części Parku Repeckiego, na terenie gminy Zbrosławice. Wylot obudowany jest kamiennym portalem, a roznos (kanał wodny) po kilkunastu metrach łączy się z nurtem rzeki Dramy.

Rozległy Park Repecki, wraz z doliną rzeki Dramy, to jedna z najciekawszych przyrodniczych atrakcji w Tarnowskich Górach. Istniejący od wieków las został w końcu XIX stulecia przekształcony w park w stylu angielskim, co wiązało się z budową w jego centralnej części imponującego pałacu rodziny Henckel von Donersmarck. Rezydencja spłonęła w 1945 roku, a jej mury rozebrano w latach 60. XX wieku.

„Sztolnia Głęboka Fryderyk” wraz z jej szybami oraz portalem wylotu i roznosem są częściami zespołu pogórniczych zabytków, wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Informacje praktyczne:

Lokalizacja: Park Repecki, dojazd ulicą Śniadeckiego i Repecką

Parking: przy ul. Repeckiej (w bezpośrednim sąsiedztwie Parku)

Przystanek autobusowy: Stare Tarnowice Centrum Rehabilitacji (1, 135, 142, 153, 614, 780) (ok. 350 do szybu „Ewa”, ok. 600 metrów do szybu „Sylwester”)

Zwiedzanie codziennie (czerwiec, lipiec, sierpień) w godzinach 10:00-17:00, w soboty, niedziele i święta (styczeń, luty, marzec, listopad, grudzień) w godzinach 11:00-15:00, w soboty, niedziele i święta (kwiecień, maj, wrzesień, październik) w godzinach: 10:00-16:00. Ceny biletów od 19 zł (ulgowy) i od 24 zł (normalny; dokładny cennik na stronie www.kopalniasrebra.pl).

Kontakt: tel. 32 285 49 96 (Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego), bort@kopalniasrebra.pl, więcej informacji na stronie internetowej: www.kopalniasrebra.pl

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.