Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Sprawy obronne

Drukuj stronę
Drukuj

Obronność jest dziedziną bezpieczeństwa narodowego, stanowiącą sumę wszystkich cywilnych i wojskowych przedsięwzięć mających na celu zapobieganie i przeciwstawienie się wszelkim potencjalnym zagrożeniom bezpieczeństwa państwa, mogącym doprowadzić do kryzysu polityczno-militarnego. Aby zaspokoić potrzeby obronne Polski, organizowany jest i utrzymywany system obronny państwa. Jego sprawność jest determinowana harmonijnym współdziałaniem tworzącego go podsystemu kierowania oraz podsystemów wykonawczych – militarnego i niemilitarnego (HNS).

 

PRZYGOTOWANIA OBRONNE

Samorządy realizują zadania zapewniające sprawne i bezpieczne funkcjonowanie państwa w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, tworzenie warunków ochrony i przetrwania mieszkańców, zasilanie zasobami ludzkimi i materiałowymi Sił Zbrojnych RP oraz jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa,  a także zadania wynikające z obowiązków państwa-gospodarza.

Mocną stroną przygotowań obronnych prowadzonych przez administrację samorządową są rozwiązania prawno-organizacyjne. Planowanie operacyjne, umożliwiające funkcjonowanie struktur administracyjnych w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, obejmuje wszystkie szczeble administracji publicznej oraz wybrane instytucje administracji państwowej. Na uwagę zasługuje dobrze działający system szkoleń obronnych i kontroli wykonywania zadań obronnych.

Działania Wojewody Śląskiego, wraz z wymaganiami stawianymi organom samorządowym, wpisują się w zakres zadań przyjętych do realizacji na terenie miasta Tarnowskie Góry w razie zaistnienia zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.

Uzupełnieniem powyższych aktów prawnych jest opracowana przez Wojewodę „Koncepcja prowadzenia przygotowań obronnych państwa w województwie śląskim”.

Obowiązki obywateli określone w Art.85 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Art.3 i Art.4 „Ustawy o obronie Ojczyzny” są determinantami działań Burmistrza Miasta i podległych mu struktur w zakresie dbania o bezpieczeństwo mieszkańców, w obszarze obejmującym przygotowanie miasta Tarnowskie Góry do reagowania na możliwe do wystąpienia zagrożenia zarówno niemilitarne jak i militarne.

 

Uwzględniając potrzeby oraz posiadane możliwości w szczególności w zakresie sił i środków (w tym finansowych), w odniesieniu do wskazanych struktur proces przygotowań obronnych na poziomie samorządu obejmuje:

  1. przygotowanie funkcjonujących struktur organizacyjnych Urzędu Miejskiego
    do realizacji zadań z uwzględnieniem modernizacji zakresów odpowiedzialności
    w związku ze zmianą potrzeb państwa i warunków formalno-prawnych wynikających
    z podwyższania gotowości obronnej państwa lub wprowadzenia stanów nadzwyczajnych;

 

  1. realizację wybranych zadań w obszarach:

– planowania operacyjnego,
– organizowania i doskonalenia systemu kierowania i wykrywania zagrożeń,
– uwzględnienia potrzeb obronności w planach zagospodarowania przestrzennego,
– organizacji ewakuacji mieszkańców na wypadek zagrożenia działaniami wojennymi,
– zabezpieczenia mieszkańców w wodę w warunkach specjalnych,
– wsparcia mobilizacyjne rozwinięcia Sił Zbrojnych RP,
– doskonalenia współpracy cywilno-wojskowej,
– wsparcia wojsk sojuszniczych (Host Nation Support),
– zabezpieczenia potrzeb uprawnionych podmiotów w zakresie świadczeń na rzecz obrony,
– wyłączenia osób z obowiązku pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia  mobilizacji i w czasie wojny,
– prowadzenia szkolenia obronnego, w tym organizowanie ćwiczeń,
– kontroli prowadzenia przygotowań obronnych przez podległe komórki Urzędu Miejskiego i podległe oraz nadzorowane jednostki organizacyjne gminy.

Członkostwo Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim, nie wyklucza hipotezy zaangażowania naszego kraju w bezpośredni udział w konflikty militarne i nie powinno  przesuwać na plan dalszy troski o stan bezpieczeństwa i kwestię związaną z utrzymaniem odpowiedniego poziomu przygotowań do funkcjonowania Urzędu Miejskiego w warunkach zewnętrznego zagrożenia  bezpieczeństwa państwa

Opracował:
H.O.
05.09.2023r.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.