Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Pałac w Rybnej

Drukuj stronę
Drukuj

Rybna – dzisiejsza dzielnica miasta, a kiedyś osobna wieś, znana była już w XV wieku. Od 1732 roku jej właścicielami byli Warkotschowie. Z inicjatywy jednej z przedstawicielek rodu, Antoniny, wzniesiono w 1796 roku w centrum miejscowości pałac. W wieku XIX rezydencję przejęli Chrząszczewscy, by następnie trafiła ona w ręce rodziny Koschützkich. W okresie międzywojennym w pałacu mieściła się szkoła Związku Strzeleckiego, a w czasie okupacji został przejęty przez rodzinę Donnersmarcków. Obecnie odrestaurowany obiekt służy jako miejska instytucja kultury. W pałacu przez cały rok odbywają się koncerty muzyki klasycznej i inne wydarzenia kulturalne.

Symbolem pałacu są dwa lwy, wieńczące tympanon nad głównym wejściem. Urocza budowla łączy cechy późnobarokowe i klasycystyczne. Dwukondygnacyjny pałac jest przykryty mansardowym dachem. We wnętrzu uwagę zwraca przestronna sień sklepiona kolebkowo oraz sala koncertowa na piętrze. Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem, a w sąsiedztwie zachowały się XVIII- i XIX-wieczne zabudowania gospodarcze.

W pobliżu Tarnowskich Gór zachowało się wiele dawnych rezydencji magnackich, związanych przede wszystkim z rodziną Henckel von Donnersmarck. Główną ich siedzibą był pobliski Świerklaniec, gdzie rezydowali od XVII wieku do 1945 roku. Dawne imponujące założenie pałacowo-parkowe tylko częściowo przetrwało do naszych czasów. Z istniejących obiektów warto wymienić pałace w Nakle Śląskim, Brynku i na tarnogórskim Karłuszowcu. Po innych znakomitych rodach pozostały okazałe siedziby m.in. w Kamieńcu, Łubiu i Tworogu.

Informacje praktyczne:

Lokalizacja: ul. Powstańców Warszawskich 90

Parking: w bezpośrednim sąsiedztwie

Przystanki autobusowe: Rybna Pałac (78, 142, 180, 615, 736) (w bezpośrednim sąsiedztwie), Rybna Lotników (78, 142, 180, 614, 615, 736, 780) (ok. 1,2 kilometra)

Zwiedzanie: poniedziałek-niedziela: 12:00-22:00 (w obiekcie działa restauracja i hotel)

Kontakt: tel. 32 284 18 37, więcej informacji na stronie internetowej: www.palacrybna.pl

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.