Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Kopalnia srebra

Drukuj stronę
Drukuj

Jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna udostępniająca zwiedzanie podziemi po dawnych kopalniach kruszców srebronośnych! Fragment labiryntu wykopalisk górniczych, który można zwiedzać od 5 września 1976 r. Na głębokości 40 m znajduje się trasa turystyczna o długości 1700 m. Kształtem przypomina ona trójkąt, którego wierzchołkami są 3 szyby: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”.

Przylegają do niej 3 komory mające od 500 do 2 000 m2. Część szlaku (270-metrowy odcinek) pokonuje się łodziami. Od niedawna Kopalnię Zabytkową mogą odwiedzać także niepełnosprawni. Przed zjazdem w podziemia zobaczyć można oryginalną wystawę minerałów, narzędzi i urządzeń górniczych, a po wyjeździe Skansen Maszyn Parowych.

Zabytkowa Kopalnia i Sztolnia „Czarnego Pstrąga” zostały 14 kwietnia 2004 wpisane na ogólnopolską Listę Pomników Historii. Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w swojej publikacji „Pomniki Historii” zaprasza na niecodzienną wędrówkę po najpiękniejszych zakątkach Polski m.in. właśnie po tarnogórskiej Kopalni. Również wg. rankingu dziennika Rzeczpospolita Tarnowskie Góry należą do setki miast w Polsce (Krakowa, Gdańska, Sandomierza i innych) posiadających w swoim regionie niezwykłe zabytki.

Kopalnia otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00, a w soboty i niedziele od 9.00 do 17.00 (czerwiec-sierpień). Dla wycieczek prowadzona jest rezerwacja wejść przez BORT SMZT – tel. (0-32) 285 49 96. Zwiedzający indywidualnie zgłaszają się bezpośrednio w Kopalni w godzinach zwiedzania. W miesiącach zwiększonego ruchu turystycznego przedłuża się godziny zwiedzania dla wycieczek w zależności od potrzeb i tylko na wcześniejszą rezerwację.

Kopalnia jest nieczynna: 1 stycznia, w pierwsze święto Wielkanocne, w święto Bożego Ciała, 1 i 11 Listopada, od 24 do 26 grudnia i 31 grudnia. Trasa dostępna dla osób niepełnosprawnych. Zaleca się wcześniejsze uzgodnienie pod numerem telefonu: (0-32) 285 29 81.

 

DOJAZD AUTOBUSAMI KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ:

LINIA 142 | 735

Przystanek:
Kopalnia Zabytkowa

LINIA 19

Przystanek:
Bobrowniki Śląskie
(dojście do obiektu 1600m)

LINIA 83 | 112 | 189

Przystanek:
Kolonia Staszica
(dojście do obiektu 1200m)

 

Zobacz również:

Kopalnia Srebra
Sekcja Penetracji i Ochrony Podziemi Tarnogórskich
Kopalnia otrzymała rekomendacje resortu kultury, by tarnogórskie podziemia wpisać na Światową Listę UNESCO

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.