Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Kolejka wąskotorowa

Drukuj stronę
Drukuj

Górnośląska Kolejka Wąskotorowa jest obecnie najstarszą na świecie i nieprzerwanie czynną. Jej pierwsze odcinki powstały w 1851 roku. Początkowo w kolei tej używano koni, ale już w 1855 roku zaczęto używać specjalnych parowozów wąskotorowych. Przez ponad 100 lat służyła ona komunikacji między kopalniami, hutami i fabrykami całego okręgu, lecz stopniowo jej znaczenie spadało.

W 2002 roku samorząd Bytomia przejął rolę głównego właściciela Górnośląskiej Kolei Wąskotorowych. Powstało regularne połączenie turystyczne Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie. W Tarnowskich Górach są zlokalizowane trzy przystanki: przy Kopalni Zabytkowej Rud Srebronośnych, w centrum miasta i na dworcu PKP. Wagony kolei przystosowane są do przewozu rowerów – można więc wybrać się na kolejowo-rowerową wycieczkę po najciekawszych regionach miasta: Kopalni Zabytkowej Rud Srebrononośnych, Sztolni Czarnego Pstrąga, Rezerwacie Segiet.

Więcej informacji o kolejce wąskotorowej

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.