Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Dokumenty

Drukuj stronę
Drukuj

Podstawowym dokumentem strategicznym gminy Tarnowskie Góry w zakresie realizacji zadań prowadzących do poprawy stanu środowiska naturalnego jest Program ochrony środowiska gminy Tarnowskie Góry. Zgodnie z zapisami Programu opracowano w gminie Wieloletni Program Edukacji Ekologicznej, ujmujący całokształt zadań związanych z edukacją ekologiczną społeczeństwa.

Program ochrony środowiska gminy Tarnowskie Góry do roku 2027

Program ochrony środowiska gminy Tarnowskie Góry stanowi podstawę działań samorządu gminy Tarnowskie Góry w zakresie polityki ochrony środowiska. W Programie dokonano oceny stanu środowiska naturalnego, jak również wskazano propozycje zadań niezbędnych do kompleksowego rozwiązania problemów ochrony środowiska w gminie Tarnowskie Góry. Przeanalizowano istniejący stan środowiska obszaru gminy w zakresie takich obszarów interwencji jak: klimat i powietrze, klimat akustyczny, pole elektromagnetyczne, zasoby i jakość wód, gospodarka wodno-ściekowa, zasoby geologiczne, gleby, gospodarka odpadami i zapobieganie powstawaniu odpadów, zasoby przyrodnicze, zagadnienia horyzontalne: adaptacja do zmian klimatu, nadzwyczajne zagrożenia środowiska, działania edukacyjne oraz monitoring środowiska.
Program ochrony środowiska gminy Tarnowskie Góry do roku 2027.

Szczegółowy Program do pobrania poniżej.

—————————————————-

Aktualizacja waloryzacji przyrodniczej

Wykonana w 2012r. „Aktualizacja waloryzacji przyrodniczej miasta Tarnowskie Góry” prezentuje obecny stan walorów przyrodniczych miasta oraz szczegółowo charakteryzuje powierzchnie przyrodniczo cenne znajdujące się na terenie miasta, z ich podziałem na kategorie. Aktualizacja gromadzi stwierdzone na terenie miasta listy gatunków roślin i zwierząt, w tym gatunków objętych ochroną prawną. Opracowanie opisuje istniejące na terenie miasta formy ochrony przyrody:
– rezerwat „Segiet”,
-zespoły przyrodniczo-krajobrazowe: „Park w Reptach i dolina rzeki Dramy” i „Doły Piekarskie”,
– pomniki przyrody,
– obszar NATURA 2000 „Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie”.
Dodatkowo opracowanie przedstawia nowe powierzchnie przyrodniczo cenne, drzewa o walorach pomnikowych, które zasługują na objęcie ochroną oraz propozycję sieci ekologicznej miasta.

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt z terenu Gminy Tarnowskie Góry na rok 2022

Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Tarnowskie Góry

Program ograniczenia niskiej emisji dla gminy Tarnowskie Góry – aktualizacja

Program ograniczenia niskiej emisji dla gminy Tarnowskie Góry jest aktualizacją „Programu ograniczenia niskiej emisji dla gminy Tarnowskie Góry” przyjętego uchwałą Nr LIII/481/2005 Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach z dnia 29 grudnia 2005 roku i wynika z „Programu ochrony powietrza dla terenu województwa śląskiego mającego na celu osiągnięcie poziomów dopuszczalnych substancji w powietrzu oraz pułapu stężenia ekspozycji”.
Ma na celu poprawę jakości powietrza atmosferycznego w gminie Tarnowskie Góry poprzez realizację inwestycji termomodernizacyjnych polegających na wymianie kotłów oraz ociepleniu przegród budowlanych.
Został zatwierdzony Uchwałą Nr XIV/201/2015 Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach z dnia 19 listopada 2015r.

Kolejna aktualizacja miała została wprowadzona uchwałą Nr XXVII/292/2020 Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach
z dnia 28 października 2020 roku.


Analiza i projekt możliwości zwiększenia retencji obszarów zurbanizowanych zlewni Dramy i Stoły na obszarze Miasta Tarnowskie Góry.

Realizacja dokumentu pn. „Analiza i projekt możliwości zwiększenia retencji obszarów zurbanizowanych zlewni Dramy i Stoły na obszarze miasta Tarnowskie Góry” wynika z „Planu zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszaru dorzecza Odry”, przyjętego Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. (Dz. U. z 2016 r., poz. 1938), obligującego do przygotowania tego typu dokumentu wszystkie miasta powyżej 50 tys. mieszkańców.

Dokument został opracowany w listopadzie 2021 r. przez Główny Instytut Górnictwa w Katowicach i swoim zakresem obejmuje działania możliwe do zrealizowania na terenie gminy Tarnowskie Góry, które spowodują zwiększenie retencji i ochronę przed podtopieniami oraz przeciwdziałanie skutkom suszy. Zaproponowane działania dotyczą zarówno dużych inwestycji związanych m.in. z budową zbiorników retencyjnych i stawów, odtwarzaniem terenów podmokłych i zalewowych, zwiększaniem bioróżnorodności, ale też wskazują rozwiązania dostępne dla mieszkańców, takie jak wdrażanie zielonych dachów, montaż zbiorników na deszczówkę i zakładanie ogrodów deszczowych.

Etap II_Projekt możliwości zwiększenia retencji_14_09_2021

Strona tytułowa_etap I

Etap I_Prace koncepcyjne_14_09_2021

 

 

Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Tarnowskie Góry

Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu stanowi odpowiedź na obserwowane zjawiska pogodowe, które w przestrzeni miejskiej mają często gwałtowny przebieg, wzmocniony często specyficznymi cechami tej przestrzeni, takim jak intensywna zabudowa, rozbudowana infrastruktura techniczna, czy wysoki stopień uszczelnienia gruntu. Celem Miejskiego Planu Adaptacji jest podniesienie odporności miasta na zjawiska klimatyczne z uwzględnieniem prognozowanej ich zmienności.

Miejski Plan Adaptacji do pobrania tutaj.

Raport z wykonania Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Tarnowskie Góry za lata 2020-2021:

https://www.bip.tarnowskiegory.pl/a,93888,raport-z-wykonania-programu-ochrony-srodowiska-dla-gminy-tarnowskie-gory-za-lata-2020-2021.html

 

 

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.