Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Cmentarz żydowski

Drukuj stronę
Drukuj

To najwymowniejsza pamiątka po społeczności żydowskiej, zamieszkującej Tarnowskie Góry od początku XIX wieku do czasu drugiej wojny światowej. Cmentarz został założony w 1822 roku, kilka lat po powstaniu tutaj gminy żydowskiej. Był kilkukrotnie poszerzany, a stojący u jego wejścia dom przedpogrzebowy wybudowano w 1894 roku.

Na cmentarzu zachowało się ok. 400 nagrobków. Najstarsze, w typie tradycyjnych macew, często bogato ornamentowanych, znajdują się w jego północno-wschodniej części. Wśród późniejszych, zbliżonych w formie do tych znanych z cmentarzy chrześcijańskich, odnaleźć można m.in. nagrobek Minny i Leopolda Panofsky’ch – dziadków światowej sławy historyka sztuki, Ewrina Panofsky’ego. Ewoluujące kształty nagrobków są świadectwem asymilacji tutejszych Żydów, mocno związanych z kulturą niemiecką. Świadczą o tym również zamieszczane na grobach inskrypcje – najpierw wyłącznie w języku hebrajskim, później z tłumaczeniami. Ostatnie żydowskie pochówki na cmentarzu miały miejsce w latach 30. XX wieku. Uwagę zwraca też kilka późniejszych grobów ewangelickich, bowiem cmentarz po 1945 roku służył jako nekropolia komunalna.

Synagoga w Tarnowskich Górach, znana ze wspomnień najstarszych mieszkańców i zachowanych fotografii, została zbudowana w 1864 roku. Wzniesiono ją w stylu mauretańskim na miejscu wcześniejszej, skromniejszej budowli. Synagoga spłonęła w 1939 roku, a wypalone mury usunięto w kolejnych latach. Od 2006 roku w miejscu, gdzie znajdował się Aron ha-kodesz, czyli szafa ołtarzowa, w której przechowywano Torę, wznosi się wymowny pomnik w kształcie kolumny z napisem „Nic to innego, tylko dom Boży i brama do nieba”.

Informacje praktyczne:

Lokalizacja: ul. Gliwicka 66

Parking: brak miejsc parkingowych w bezpośrednim sąsiedztwie

Przystanki autobusowe: Tarnowskie Góry Gliwicka (80, 83, 112, 135, 289, 791) (ok. 600 metrów)

Zwiedzanie samodzielne po uprzednim wypożyczeniu kluczy w siedzibie Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki (Galeria Inny Śląsk, ul. Miarki 2, tel. 32 285 54 73)

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.