Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Ci wspaniali Ślązacy – Konwentykiel Szlaku Magnatów Przemysłowych w Tarnowskich Górach!

Drukuj stronę
Drukuj

IV Konwentykiel „Ci wspaniali Ślązacy” – odbędzie się 12 sierpnia br. o godzinie 17.00 w kościele Zbawiciela na Rynku w Tarnowskich Górach. W trakcie spotkania wystąpi Jola Literska z Zespołem, która śpiewa o wielkich postaciach z historii Śląska. Pomiędzy utworami muzycznymi o wielkich m.in.: Karolu Goduli, Matce Ewie, rodzie Henckel von Donnersmarck i Korfantym opowiedzą dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki i dr Łukasz Zimnoch.

Jola Literska – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, związana z Górnym Śląskiem i jego kulturą. Ostatni projekt artystki “Jola Literska Protest Songs – Pieśni Lutra” miał swoją kameralną odsłonę podczas uroczystości otwarcia wystawy poświęconej Matce Ewie w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach w marcu 2017 roku. Nowe interpretacje pieśni Lutra oscylują stylistycznie wokół szeroko pojętej world music z elementami śląskiego folku oraz jazzu. Zespół do tradycyjnych linii melodycznych dodaje autorskie elementy improwizacji i transu. Jola Literska buduje atmosferę koncertu lirycznym głosem o ciekawej barwie, który często traktuje jak instrument.

Pomiędzy utworami muzycznymi o historii Śląska opowie dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki i dr Łukasz Zimnoch. Krótkie prelekcje dotyczyć będą najciekawszych wątków śląskiej historii. Godula to gigant, który wspiął się na szczyt z nizin społecznych i stworzył olbrzymi majątek odmieniając oblicze sporej części Górnego Śląska. Matka Ewa, z rodu magnatów przemysłowych Thiele-Winckler, zamiast być ozdobą europejskich salonów, wybrała drogę prostoty i dobroczynności, tworząc wiele dzieł miłosierdzia. Ród Henckel von Donnersmarck to jedna z maszyn napędzających modernizację Górnego Śląska. Korfanty zaś to ikona, osoba, której działanie i myśli ożywiają śląskiego ducha.

Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, dr nauk humanistycznych, publicysta. Jako historyk zajmuję się badaniem dziejów śląskiej szlachty i arystokracji oraz ich związków z europejskimi rodami. Jestem autorem licznych artykułów, odczytów, wykładów o dziejach regionu. Byłem członkiem Rady Programowej realizowanego przez starostwo powiatowe w Tarnowskich Górach a następnie Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach projektu “Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”.

Dr Łukasz Zimnoch – doktor nauk politycznych, prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK, organizator wydarzeń promujących Śląsk i bogactwo jego kultury.

Szlak Magnatów Przemysłowych to pomysł na promowanie śląskich tradycji arystokratycznych w nowoczesnej, atrakcyjnej formie. Poprzednie konwentykle odbyły się w Pałacach w Nakle Śląskim i Świerklańcu, a także w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Pomysłodawcą SMP jest dr Łukasz Zimnoch.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.