Zielone Podwórko Veolii dla tarnogórskich przedszkolaków! – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Zielone Podwórko Veolii dla tarnogórskich przedszkolaków!

Drukuj stronę
Drukuj

Tarnowskie Góry są drugim miastem, w którym Fundacja Veolia Polska w ramach wolontariatu pracowniczego zrealizowała projekt Zielone Podwórka Veolii. Pracownicy ze spółek Grupy Veolia zaangażowali się na rzecz Przedszkola nr 2 przy ul. Gruzełki z oddziałem integracyjnym dla dzieci niepełnosprawnych i utworzyli ogród sensoryczny.

Zielone Podwórka Veolii, to projekt realizowany w ramach prowadzonego przez Fundację Veolia Polska programu wolontariatu pracowniczego w Grupie Veolia. Założeniem akcji wolontariackiej Zielone Podwórka Veolii jest utworzenie miejsc przyjemnych, pozwalających obecnym i przyszłym jego mieszkańcom czerpać z bogactwa przyrody w mieście.

 

Przez ostatni tydzień pracownicy z PWiK oraz Veolii Południe mimo obowiązków zawodowych przychodzili na teren Przedszkola, aby utworzyć miejsce, dzięki któremu jego wychowankowie będą mogli sprawniej przechodzić rehabilitację. 9 lipca miało miejsce oficjalne otwarcie Zielonego Podwórka Veolii z udziałem Pani Burmistrz Tarnowskich Gór Jolanty Tuszyńskiej, Dyrektorki Przedszkola Joanny Langosz oraz członków zarządów Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. i Veolii Południe.

 

– Zielone podwórko Veolii, to kolejny projekt jaki realizuje Fundacja Veolia Polska na terenie miasta Tarnowskie Góry. Jako osoba odpowiedzialna za obszar edukacji, cieszę się, że mogłam wskazać placówkę przedszkolną, która najbardziej potrzebowała zielonej przestrzeni do nauki i zabawy. Fundacja podeszła do tematu bardzo profesjonalnie. Proces zaprojektowania i wykonania ogrodu sensorycznego przebiegł sprawnie, a efekt końcowy jest godny podziwu. Cieszę się, że mamy w naszym mieście tak rzetelnego partnera jakim jest Fundacja Veolia Polska – podkreśla Jolanta Tuszyńska, zastępca burmistrza ds. społecznych.

 

Projekt ogrodu sensorycznego powstał specjalnie z myślą o potrzebach dzieci z umiarkowaną niepełnosprawnością ruchową z Przedszkola nr 2 w Tarnowskich Górach. Oprócz możliwości terapeutycznych, które daje tego rodzaju ogród, zwiększenie roślinności przyczynia się do poprawy jakości powietrza w mieście.

 

– Jest  mi  bardzo  miło, że  jako  Veolia Południe  mogliśmy  się  włączyć  w  akcję  wolantariacką  pn. Zielone  Podwórka  Veolii  dedykowaną  dla  Przedszkola  nr  2  w Tarnowskich  Górach. Akcja  ta  wpisuje  się  w  zrównoważony  rozwój  miasta. Posadzenie  drzewek, położenie  trawnika  obniży  emisję CO2. Spędziliśmy  czas  wśród ,,pozytywnych”  ludzi  poświęcony  pracy  innej  niż  zawodowa  z  pożytkiem  dla  przedszkolaków – mówi Zenon Chyra, prezes Veolii Południe.

 

Dzięki temu, że Zielone Podwórko Veolii powstało w pierwszej połowie lata, przedszkolaki mogą już spędzać czas wśród bogatej roślinności. Wcześniej niezagospodarowany szary skwer zmienił się w kolorowe i urocze miejsce. Wolontariusze ustawili i pomalowali płot, rozmieścili elementy dekoracyjne w postaci lubianych przez dzieci zwierząt. Przedszkole otrzymało również zestaw głośników, które będą pomocne w nauce i doświadczaniu świata przyrody.

 

– Projekt Zielone Podwórko Veolii,  to bardzo wartościowa i udana inicjatywa. Jest to rzecz trwała i bardzo pożyteczna, która przez wiele lat będzie służyć dzieciom. Ponieważ stworzenie ogródka sensorycznego jest tak wdzięcznym tematem, pracownicy PWiK chętnie się w niego zaangażowali i przystąpili do różnych prac począwszy od ciężkich prac ziemnych poprzez malowanie ogrodzenia i nasadzenia. Wspólna praca i spędzenie czasu poza biurem były doskonałą okazją do lepszego wzajemnego poznania się, pokazania swoich umiejętności organizacyjnych i “ogrodniczych” i wypracowania nowych relacji koleżeńskich – mówi Marta Bis, Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. – Veolia.

 

Veolia znana jest w Tarnowskich Górach z inicjatyw edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej. W poprzednich latach m.in. przeprowadzone lekcje ekologiczne przez pracowników Veolii pod hasłami “Skąd się bierze woda w kranie”, “Jak oszczędzać wodę” oraz “Odkrywamy tajemnice wody” cieszyły się zainteresowaniem nauczycieli i uczniów.

 

– Zielone Podwórko Veolii, to nie tylko zielona przestrzeń przeznaczona do odpoczynku, ale także miejsce, które oddziałuje na zmysły oraz pozwala lepiej poznać świat przyrody. Dla nas, jako Fundacji, to kolejny odpowiedzialny projekt, który zakończył się sukcesem i z pewnością nie będzie ostatnim wyzwaniem jakiego się podejmujemy – zaznacza Anna Tronina, Członek Zarządu Fundacji Veolia Polska.

 

Zielone Podwórko Veolii w Tarnowskich Górach, to druga tego typu inicjatywa z serii planowanych przez Fundację Veolia Polska. Kolejne tego typu akcje o charakterze wolontariackim odbędą się jeszcze w tym roku w Warszawie i Poznaniu.

 

***

Fundacja Veolia Polska jest fundacją korporacyjną działającą od 2015 roku. Swoje wsparcie kieruje do społeczności lokalnych na terenie działania spółek grupy Veolia w Polsce. Działalność Fundacji Veolia Polska koncentruje się na wzmacnianiu współpracy międzysektorowej, wspieraniu projektów dedykowanych społecznościom lokalnym i poprawie jakości ich życia w obszarach związanych ze zrównoważonym rozwojem. Realizuje działania na rzecz ekologii, ochrony środowiska, bioróżnorodności, a także wspiera inicjatywy edukacyjno-oświatowe.

Fundacja Veolia Polska. Współpraca w dobrym klimacie.

 

www.fundacja.veolia.pl

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.