Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Srebrno-złoci pływacy z Tarnowskich Gór

Drukuj stronę
Drukuj

Młodzi pływacy z MKS Park Wodny Tarnowskie Góry wzięli udział w rozgrywanych w Olsztynie oraz Oświęcimiu Mistrzostwach Polski juniorów. Zawodnicy walczyli w sumie w 25 finałach oraz wywalczyli 1 złoty i 3 srebrne medale.

W dniach 29.06.-1.07. oraz 13.07.-15.07. odbyły się Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów w pływaniu. W pierwszym terminie w Olsztynie na Mazurach rywalizowali 14-to latkowie, tarnogórski klub reprezentowany był przez: Alexa Kowolika, Miłosza Żeglenia, Przemysława Plewkę, Konrada Skalskiego i Mateusza Ochmana. W drugim terminie rywalizacja odbywała się na nowej pływalni w Oświęcimiu gdzie do rywalizacji stanęli 15-to latkowie w składzie Alicja Wojtkowiak, Hanna Rokita, Michał Tomaszowski i Wojciech Ogrodnik.

 

Łącznie w obu tych imprezach nasi zawodnicy wywalczyli: 1 złoty i 3 srebrne medale oraz 25 finałów Mistrzostw Polski.

 

W Olsztynie najbliżej medalowej pozycji był Alex Kowolik, który zajął 4 miejsce w konkurencji 200m stylem motylkowym, tracąc jedynie 0,76 sekundy do pozycji medalowej. Dodatkowo Alex pływał również w finale A w konkurencjach 200m stylem zmiennym oraz finale B w konkurencjach 100 motylkowych oraz 400 i 1500m stylem dowolnym.

Liczne żniwo finałowe zebrał również Miłosz Żegleń, który w finale B Mistrzostw Kraju zameldował się aż 4-krotnie w wyścigach na 100 i 200m stylem grzbietowym oraz 200 i 400m stylem zmiennym.

Ponadto indywidualny finał Mistrzostw wywalczył również Przemysław Plewka w konkurencji 200m stylem klasycznym.

 

W rywalizacji zespołowej na wysokości zadania stanęła cała nasza drużyna zajmując 7 miejsce w sztafecie 4×200 dowolnym w składzie Kowolik, Skalski, Plewka i Żegleń oraz 10 miejsce w sztafecie 4×100 dowolnym w składzie Kowolik, Plewka, Żegleń i Ochman.

 

Dwa tygodnie później w Oświęcimiu medalowy worek naszej drużyny został otwarty. Multimedalistami zawodów zostali:

– Alicja Wojtkowiak, która zwyciężyła w konkurencji 100m stylem klasycznym, na połowę krótszym dystansie wywalczyła srebro natomiast w konkurencji 200m “żabką” uplasowała się tuż za podium. Dodatkowo do swoich trofeów dołożyła również 7 miejsce w Polsce w konkurencji 200m stylem zmiennym

– Wojciech Ogrodnik, dwukrotnie srebrny z tytułem Vice Mistrza Polski w konkurencji 50 i 100m stylem motylkowym. Dodatkowo Wojtek wywalczył również dwa finały B w konkurencjach 50m stylem dowolnym oraz 200m stylem motylkowym, gdzie zwyciężył finał z dużą przewagą nad resztą rywali.

 

Ponadto w najbliższej okolicy podium meldowali się również:

– Hanna Rokita, 7 w finale A 100m stylem klasycznym oraz 13-ta w konkurencji o połowę krótszej (50m stylem klasycznym) i 12-ta na najdłuższym żabkarskim dystansie 200m.

– Michał Tomaszowski 8 w finale A 400m stylem zmiennym.

 

Trenerami ww. zawodników są Tomasz i Sławomir Pąchalscy.

Rywalizacja w ramach Letnich Mistrzostw Polski zakończyła sezon zawodników MKS Park Wodny Tarnowskie Góry, dlatego też o podsumowanie sezonu poprosiliśmy głównego trenera MKS-u Tomasza Pąchalskiego:

 

Za nami kolejny bardzo długi sezon sportowy, kolejny raz zakończony olbrzymim sukcesem.

W naszej wiodącej grupie wyczynowej liczącej 9-ro zawodników aż 5 reprezentantów od nowego roku będzie w składzie Kadry Narodowej, pozostała 4-ka to finaliści Mistrzostw Polski i medaliści Mistrzostw Śląska. Ponadto pozostałe grupy szkoleniowe również odnoszą już sukcesy nie tylko na poziomie Śląska ale również kraju, plasując się w krajowym rankingu na poziomie pierwszej 10-tki. System szkolenia, który zaproponowałem i został wdrożony kilka lat temu dziś zaczyna przynosić wymierne rezultaty a Tarnowskie Góry stają się kolebką nie tylko śląskiego ale również krajowego pływania. Warto zaznaczyć, że na ten stan przekłada się również sprowadzenie do Tarnowskich Gór wybitnego i utytułowanego trenera Sławomira Pąchalskiego oraz Tomasza Derbisa, byłego zawodnika i trenera, który przekłada na naszych podopiecznych swoje doświadczenia ze sportowej kariery. Pozostali trenerzy czyli Wojciech Furmaniuk oraz moja osoba niezmiennie od lat stanowią fundament całego procesu szkolenia.

Z tego miejsca należy również zaznaczyć, że dobre wyniki naszych zawodników wynikają z świetnej współpracy z Agencją Inicjatyw Gospodarczych zarządzającej Parkiem Wodnym w Tarnowskich Górach, która zapewnia nam nowoczesne możliwości treningowe oraz Śląskim Okręgowym Związkiem Pływackim, który odpowiada za organizację zgrupowań i obozów dla naszych najlepszych reprezentantów będących w składzie Kadry Narodowej oraz Kadry Śląska.

 

Teraz przed nami czas odpoczynku a już od 20 sierpnia zaczynamy kolejny sezon, w którym z pewnością nie zabraknie sportowych emocji.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.