Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Kolej na lotnisko – dobra wiadomość nie tylko dla Tarnowskich Gór

Drukuj stronę
Drukuj

Modernizacja magistrali węglowej i odbudowa kolejowej linii 182 z Tarnowskich Gór na lotnisko w Pyrzowicach jednak realne: o ile przetargi na pierwsze zadań są już w trakcie, w końcu znalazły się pieniądze do dofinansowanie drugiej z inwestycji.

Dziś (27.07) w Katowicach ogłoszono potwierdzoną już wcześniej wiadomość, że warte wg szacunków ponad 700 mln złotych prace związane z odbudową linii Tarnowskie Góry – Zawiercie przez lotnisko w Pyrzowicach otrzymają wsparcie w wysokości około 600 mln zł. To oznacza, że zaplanowany do 2022 rok cykl inwestycyjny będzie się mógł w końcu rozpocząć, a centrum aglomeracji – w tym Tarnowskie Góry – będzie miało bezpośrednie i szybkie połączenie kolejowe z lotniskiem i dalej z Zawierciem, docelowo polepszy się także transport w całym – szczególnie w jego północnej części – regionie.

Przypomnijmy: w kwietniu tego roku PKP PLK nie udało się otrzymać dofinansowania na rewitalizację linii 182 w organizowanym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych konkursie na środki z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Głównym powodem było niedostarczenie w terminie decyzji środowiskowej. Dzisiejsza wieść oznacza, że odwołanie PKP PLK od odmowy wsparcia okazało się skuteczne.

Rewitalizacja linii 182 Tarnowskie góry – Pyrzowice – Zawiercie wg szacunków warta 742 mln zł. Po odliczeniu kosztów, które nie kwalifikują się do unijnego dofinansowania, wsparcie z budżetu UE miało wnieść co najmniej 500 mln zł. Modernizacja ma zakończyć się w 2021 lub 2022 roku. Do lotniska z Miasta Gwarków dojechać będzie można w 17 minut, a podróżni pojadą z Katowic do Pyrzowic właśnie przez Tarnowskie Góry. Władze naszego miasta walczyły o taki przebieg od wielu lat.

– To najlepsze rozwiązanie, z którego skorzysta wielu mieszkańców Śląska. Wszystko wskazuje na to, że wieloletnie starania miasta o „Limuzynę na szynach” zaczynają przynosić skutek! – mówi burmistrz Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór ciesząc się, że mimo wielu perturbacji inwestycja zbliża się do fazy realizacji. – Liczę, że będzie ona początkiem realizacji zadania polegającego na stworzeniu kolei aglomeracyjnej na trasie Katowice – Lubliniec. To zadanie na wniosek gmin Białego Śląska zostało wpisane przez radnego Andrzeja Sławika do Strategii Rozwoju Transportu Województwa Śląskiego – dodaje.

Prace przy linii nr 182 to kolejowych koniec w okolicach Tarnowskich Gór. W przygotowaniu jest obecnie warta około 2 mld zł modernizacja Magistrali Węglowej pomiędzy Chorzowem a Zduńską Wolą czyli odcinek obejmujący Tarnowskie Góry. Wiosną PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły 4 przetargi modernizację Magistrali czyli linii nr 131, która jest jedną z najważniejszych linii w polskim transporcie towarowym. Magistrala Węglowa ma istotne znaczenie dla ruchu pasażerskiego. W ramach inwestycji przebudowane zostaną stacje i przystanki m.in. takie jak: Tarnowskie Góry, Nakło Śląskie, Kalety, Radzionków i Radzionków Rojca, oraz Miasteczko Śląskie. Na każdej stacji powstać mają nowe, wygodniejsze perony wraz z dojściami uwzględniającymi dostęp dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, wiatami, oświetleniem i czytelnym oznakowaniem.

W ramach prac zmodernizowanych zostanie łącznie 165 km linii kolejowej: zaplanowana jest wymiana torów, rozjazdów oraz sieci trakcyjnej, podwyższona zostanie prędkość pociągów pasażerskich do 140 km/h (towarowe pojadą z maksymalnie 120 km/h), na dodatek budowa nowych 4 lokalnych centrów sterowania (w tym Bytom, Tarnowskie Góry, Herby Nowe i Zduńska Wola-Karsznice) zagwarantuje bezpieczną i płynną jazdę pociągów. Inwestycja obejmie remont blisko 180 obiektów – mostów, wiaduktów i przepustów, zwiększy się również poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym m.in. dzięki modernizacji 71 przejazdów kolejowo – drogowych.

Te ostatnie z zaplanowanych prac mają znacznie dla tarnogórzan i mieszkańców powiatu: w Nakle Śląskim zaplanowane jest zamknięcie przejazdu kolejowego i wybudowanie obok nowego wiaduktu nad torami w kierunku Bobrownik Śląskich w ciągu ulic Powstańców (na Nakle) i Wolskiego oraz Skargi (w Bobrownikach). Wszystko to ma być „zgrane” z przebiegiem biegnącej w tej okolicy drogi ekspresowej S11 będącej północno-zachodnią obwodnicą Tarnowskich Gór.

Opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizacja robót budowlanych na linii 131 planowane jest w latach 2018-2022.

 

O linii 182 pisaliśmy m.in. tu: Koleją do lotniska w 17 minut

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.