Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Człowiek od UNESCO pokieruje Stowarzyszeniem!

Drukuj stronę
Drukuj

Zbigniew Pawlak, nazywany w kuluarach „człowiekiem od UNESCO” został nowym szefem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Tak zdecydowali w tajnym głosowaniu członkowie tej organizacji podczas Walnego Zebrania sprawozdawczo-wyborczego. Odbyło się ono 16 czerwca w sali konferencyjnej Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Zbigniew Pawlak podziękował Walnemu Zebraniu za zaufanie i w swym przemówieniu wyznaczył nowe kierunki rozwoju. – Zamierzam unowocześnić Stowarzyszenie, abyśmy jeszcze bardziej byli z niego dumni – mówił nowy szef SMZT i dodał, że planuje zmienić sposób zarządzania firmą i jej obiektami UNESCO – Zabytkową Kopalnią Srebra i Sztolnią Czarnego Pstrąga.

Zbigniew Pawlak od ponad 20 lat jest związany ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. W minionej kadencji pełnił funkcję zastępcy Przewodniczącego Zarządu SMZT.

W kuluarach mówią na niego “człowiek od UNESCO”. To on poświęcił wiele lat swojego prywatnego czasu i życia zawodowego, aby Tarnowskie Góry mogły trafić na najważniejszą listę zabytków świata. Jest współautorem wniosku o wpis “Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami poidziemnymi w Tarnowskich Górach” na tę prestiżową Listę i koordynatorem miejsc światowego dziedzictwa. Teraz pokieruje Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Aby zrealizować szereg inwestycji Zbigniew Pawlak planuje częściej sięgać po środki zewnętrzne i utrzymywać partnerskie relacje – zarówno z lokalnym jak i regionalnym samorządem oraz wieloma instytucjami i placówkami edukacyjnymi.

– Zamiany będę przeprowadzał w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny. Czeka nas dużo pracy, ale z Waszą pomocą na pewno nam się to uda – komentował nowy szef SMZT. W swoich działaniań wskazał na poszanowanie i kultywowanie tradycji, wspólnej histori oraz dziedzictwa przemysłowego ziemi tarnogórskiej.

Walne Zebranie wyłoniło w tajnym głosowaniu także dwóch wiceprzewodniczących Stowarzyszenia, którzy wspomogą Zbigniewa Pawlaka w kierowaniu tą organizacją. Są to: Stanisław Wyciszczak – dotchczasowy Wiceprzewodniczący SMZT i jeden z założycieli tej organizacji, a także odpowiedzialny za sprawy gospodarcze Stanisław Karcz, pełniący do tej pory funkcję Członka Zarządu i koordynatora ruchu turystycznego.

Zbigniew Pawlak zastąpił na stanowisku Przewodniczącego Zarządu Maraka Kandzię, który kierował SMZT aż przez dwie dekady. Nie startował on w wyborach do organów tej instytucji, ale nadal pozostaje jej członkiem. Żegnając się, Marek Kandzia podziękował wszystkim za współpracę i wyraził chęć dalszej współpracy jako głos doradczy.

Oprócz prezydnium, które tworzą Zbigniew Pawlak, Stanisław Wyciszczak i Stanisław Karcz, Walne Zebranie wybrało także 13 osobowy zarząd. Ze “starego” składu zostali Ryszard Wasielewski zajmujący się ochroną środowiska, Werner Lubos z sekcji artystycznej SMZT, Bogdan Droś z działu pozyskiwania dotacji, Sławomir Ziemianek odpowiedzialny za współpracę z organizacjami pozarządowymi, Jerzy Cieśliński zajmujący się współpracą ze placówkami edukacyjnymi, polonista Andrzej Kanclerz i szef przewodników po kopalni i sztolni Andrzej Szewerda.

W Zarządzie pojawiło się aż 6 nowych nazwisk: Adrzej Adrabiński i Grzegorz Modrzyński z sekcji podziemnej SMZT, Mariusz Gąsior – były kustosz Muzeum Wojny w Londynie, prawnik Bartłomiej Pikiewicz, przedsiębiorca Jan Renka i PR-owiec Grzegorz Rudnicki kierujący Biurem SMZT i działem marketingu.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej to jedna z najstarszych i najbardziej zasłużonych organizacji pozarządowych w Polsce. Jej początki sięgają lat 50-tych XX w. Bez pracy społeczników nie byłoby dziś dwóch sztandarowych zabytków techniki związanych z górnictwem kruszców srebra, ołowiu i cynku tj. Sztolni Czarnego Pstrąga i Zabytkowej Kopalni Srebra. Z inicjatywy Stowarzyszenia powstał także Skansen Maszyn Parowych, święto miasta „Dni Gwarków” i tygodnik „Gwarek”. Bogatą pracę organizacji odzwierciedlają liczne sprawozdania, biuletyny informacyjne, kroniki i wydawnictwa.

Jako strażnicy dziedzictwa, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej uratowało od zniszczenia i zapomnienia wiele miejsc i obiektów zabytkowych, tablic pamiątkowych, pomników, a także utworzyło muzeum regionalne. Na przestrzeni lat organizacja ta uczestniczyła także m.in. w tworzeniu Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, organizowała międzynarodowe plenery artystyczne, wystawy, spotkania, konferencje ekologiczne, popularno-naukowe oraz zainicjowała wiele badań związanych z historią ziemi tarnogórskiej.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.