Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

W Reptach Śląskich o Repeckiej i kładach

Drukuj stronę
Drukuj

O inwestycjach w Reptach Śląskich rozmawiano na kolejnym spotkaniu Rad Dzielnic, które 18 kwietnia odbyło się w tej dzielnicy. Mówiono m.in. o planowanym przez powiat, a wspartym przez miasto, remoncie Repeckiej, projekcie termomodernizacji ZSP nr 3 przy Żeromskiego 64, kładach rozjeżdżających Hałdę Popłuczkową, budowie boiska wielofunkcyjnego w dzielnicy, zmianie oznakowania w rejonie Staszica i Żeromskiego oraz korkach tworzących się przy wyjeździe z Witosa na Drogę Krajową 78.

– Projekt termomodernizacji Repeckiej szkoły jest obecnie w ocenie w Urzędzie Marszałkowskim, poza ocieleniem budynku planujemy poprawę dachu i modernizację oświetlenia. Na dniach powinna być decyzja, czy otrzymamy dofinansowanie. Do połowy 2019 roku chcemy zmodernizować 13 obiektów oświatowych w mieście – tłumaczył Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza ds. gospodarczych.

Budowa boiska wielofunkcyjnego przy ZSP nr 3 przy ul. Żeromskiego kosztować ma 510 tys. zł. Obiekt ma być gotowy w tym roku.

Remontu doczeka się też ul. Repecka. Remont tej drogi powiatowej możliwy będzie dzięki wsparciu gminy dla powiatu. Miasto przekaże w tym roku 1,45 mln zł na remonty ulic: Legionów, Górniczą, Płonki, Repecką oraz projekty przebudowy innych dróg.

– Całość inwestycji to koszt 7 mln zł, dlatego w tym roku remontu doczeka się odcinek od Niedziałkowskiego do wjazdu na parking parkowy.

To zadanie powiatu, a my tylko pomagamy. Powiat nie chciał z nami rozmawiać przez dwa lata, dopiero od pewnego czasu gdy mamy nową panią starostę, współpracujemy i wspieramy. Mam nadzieję, że w kolejnym roku znowu zaoferujemy wsparcie i w ten sposób uda się wyremontować całą drogę – tłumaczył burmistrz Arkadiusz Czech. – Remont zostanie zrealizowany na fragmencie, który będzie wzmocniony po budowie wodociągu, w przyszłych latach planujemy kontynuację. To spory zakres, jeżeli chodzi o drogi powiatowe – tłumaczyła Barbara Mylant, dyrektor ZDP.

Niszczenie Hałdy Popłuczkowej, wpisanej na listę UNESCO, to bolączka, z którą walczymy od kilku ostatnich lat.

– Układamy plan działania, i planujemy skomasowaną akcję, to miejsce, gdzie nie wolno wjeżdżać, to park krajobrazowy, będziemy musieli się posunąć do najdrastyczniejszych środków, prawo przewiduje w takim przypadku przepadek mienia, którym niszczona jest Hałda – mówił Skrabaczewski.

Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Gliwickiej i Witosa to sprawa GDDKiA.

– Deklarowaliśmy, że poniesiemy koszty budowy sygnalizacji, oni się nie zgadzają bowiem w ocenie GDDKiA popsuje to płynność ruchu od obwodnicy. Oficjalne stanowisko tej instytucji mówi o planowanej modernizacji DK 78 w roku 2019. Od 3 lat wraz z Radą Dzielnicy interweniujemy w tej sprawie. Decyzje scentralizowano – decyduje Warszawa, jest to więc kwestia przebicia parlamentarzystów – mówił Skrabaczewski.

Jeśli chodzi o zmianę organizacji ruchu na skrzyżowaniu Staszica i Żeromskiego – wkrótce nastąpi zmiana oznakowania. Do końca miesiąca powstanie projekt, a potem wprowadzona zostanie zmiana znaku ustąp pierwszeństwa.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.