Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Tarnogórscy seniorzy starzeją się pomyślnie

Drukuj stronę
Drukuj

“Determinanty pomyślnego starzenia się w województwie śląskim” to nazwa projektu, w którym udział bierze tarnogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wczoraj (16.04.) w Tarnogórskim Centrum Kultury zainaugurowano wydarzenie, które obejmować będzie badania lekarskie, ćwiczenia i wykłady dla studentów. Projekt realizuje Śląska Akademia Medyczna wraz z 6 uczelniami dla seniorów. – Nie starzeje się ten, kto nie na ma to czasu – mówiła prezes UTW Magdalena Latacz. Motto studentów to aktywny styl życia, a dowodem na to, że to najlepsza droga do zachowania witalności i radości życia jest fakt, że najstarszy student tarnogórskiej uczelni – pan Alfred Gediga skończy wkrótce 99 lat!

Wykład inauguracyjny wygłosił profesor Czesław Marcisz. “Determinanty pomyślnego starzenia się w województwie śląskim” to projekt ministerialny realizowany przez Śląską Akademię Medyczną. Wśród 49 startujących po dofinansowanie przedsięwzięć zdobył 3 miejsce.

– W naszym mieście polityka senioralna realizowana jest od lat. Już od lat 80. w Tarnowskich Górach działa Dzienny Dom Pomocy Społecznej, z usług którego korzysta 60 pensjonariuszy. Teraz przystępujemy do bardzo ciekawego projektu, jakim będzie stworzenie Centrum Usług Senioralnych, w którym osoby starsze znajdą opiekę i całodobowe wsparcie – mówił burmistrz Arkadiusz Czech.

– Projekt ŚlAM ma wymiar edukacyjny, badawczy i popularyzujący naukę. Bierze w nim udział 6 uniwersytetów dla seniorów, a koordynacją zajmuje się Śląska Akademia Medyczna – opowiadał profesor.

Przedsięwzięcie obejmuje: badania lekarskie, badania sprawności psychosomatycznych, pomiary antropometryczne, próby czynnościowe, testy motoryczne. Przebadanych zostanie minimum 40 studentów z każdego, biorącego udział w projekcie UTW. Dodatkowo przez 12 tygodni studenci będą brać udział w wykładach oraz regularnych ćwiczeniach ruchowych (m.in. nordic wiking). Projekt trwa od 15 marca do końca października tego roku, jego realizację zakończy regionalna konferencja.

– W każdym wieku, niezależnie od stanu zdrowia, warto podjąć aktywność fizyczną. Ponad 15 proc. Polaków to w tej chwili osoby w wieku 60 plus. W 2050 roku odsetek seniorów wyniesie aż 40 proc. – mówił profesor Marcisz. – Już teraz co drugi 80-latek jest niesprawny i nie wychodzi z domu. W Polsce tylko 10 – 20% osób starszych starzeje się pomyślnie. O pomyślności starzenia decydują: zaangażowanie społeczne, sprawność fizyczna i mentalna, brak chorób i niepełnosprawności. Aż w 53 procentach nasze zdrowie zależy od stylu życia.

Podstawa to: aktywność fizyczna, unikanie używek, utrzymywanie więzi rodzinnych i społecznych, niezależność, możliwość kształcenia się i samorealizacji, satysfakcja życiowa oraz regularna aktywność ruchowa.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.