Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Pożyczka z WFOŚ na kolejne dotacje dla mieszkańców

Drukuj stronę
Drukuj

Rada Miejska zdecydowała dziś (25.04.) o pozyskaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach kolejnych środków na realizację Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE). Dzięki otrzymanym pieniądzom możliwe będzie udzielenie dotacji do wymiany starych źródeł ciepła na kotły gazowe i węglowe oraz ocieplenie budynków jeszcze większej liczbie mieszkańców! Do tej pory złożyliście Państwo już prawie 700 wniosków!

Z WFOŚ zamierzamy pozyskać łącznie 756 tys. zł, z czego w 602 000 zł stanowić będzie pożyczkę, a 154 000 zł dotację. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację zadania pn.: „Udzielanie osobom fizycznym dotacji celowych do wykonania termomodernizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych na terenie miasta Tarnowskie Góry”.

Przypomnijmy, że w ramach miejskiego Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) od 2018 do 2020 roku do wydania mamy 2,6 mln złotych m.in. na wymianę pieców, zabudowę węzła cieplnego oraz ocieplanie budynków. Z dotacji będzie mogło w tym czasie skorzystać około 300 tarnogórzan. Po otrzymaniu kolejnych środków WFOŚ w tym roku planujemy zwiększyć pulę środków na realizację programu o 430 500 zł, natomiast w 2019 roku o 325 500 zł. Pieniądze te pozwolą na zwiększenie ilości udzielonych dotacji o około 93.

Dotację otrzymać można na zabudowę ekologicznych automatycznych kotłów na paliwa stałe (ekogroszek lub pellet) spełniających wymagania 5 klasy wg kryteriów zawartych w normie PN-EN 303-5:2012, nowoczesnych kotłów gazowych, pomp ciepła lub węzłów cieplnych wykorzystujących ciepło systemowe. Podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej uzależnione jest od możliwości gestora sieci, tj. spółki Veolia Południe Sp. z o.o.

Szczegółowe informacje na temat programu PONE pozyskać można w Wydziale Ochrony Środowiska: 39 33 690, 39 33 624.

Dotacje do wymiany źródeł energii i termomodernizacji budynków to jedno z wielu prowadzonych przez gminę działań mających na celu polepszenie jakości powietrza w mieście.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.