Patriotyczny łańcuch na 127 metrów! – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Patriotyczny łańcuch na 127 metrów!

Drukuj stronę
Drukuj

W nietypowy sposób jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczcili uczniowie Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Tarnowskich Górach. Zdecydowali się pomóc niepełnosprawnemu Bartusiowi. By pozyskać pieniądze stworzyli biało – czerwony łańcuch i poprosili lokalnych przedsiębiorców o zapłacenie za każdy jego metr symbolicznej złotówki.

– Udowodniliśmy, że bohaterstwo i patriotyzm to wartości, które choć większości z nas kojarzą się z obroną ojczyzny w trakcie działań wojennych, możliwe są do realizacji w czasie pokoju – mówi Gabriela Lebek, dyrektor szkoły. – Patriotyzm to umiłowanie i oddanie własnej ojczyźnie charakteryzujące się przekładaniem ważnych celów nad osobiste. Zaczęło się od tego, że nasze szanowne grono pedagogiczne ustaliło, że w tym roku uczcimy 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ubierzemy się w biało – czerwone stroje, zaśpiewamy pieśni patriotyczne. Super pomysł, pomyśleliśmy, tylko gdzie w tym wszystkim „przekładanie ważnych celów nad osobiste?” No i zaczęliśmy się zastanawiać, jakie my, dzieci i młodzież mamy cele? Nowa zabawka? Fajny ciuch? Nowy telefon komórkowy? A przecież są dzieci, dla których celem jest to, co dla nas jest codziennością – chodzenie, bieganie, samodzielne funkcjonowanie. Wtedy powstał pomysł akcji charytatywnej. Zdecydowaliśmy się pomóc konkretnej osobie, sąsiadowi szkoły – Bartusiowi Świętkowi, który ze względu na swoją niepełnosprawność wymaga nieustannej opieki i rehabilitacji – dodaje.

By pozyskać pieniądze uczniowie zdecydowali się na stworzenie biało – czerwonego łańcucha papierowego i poprosili lokalnych przedsiębiorców o zapłacenie za każdy metr łańcucha symbolicznej złotówki. W porozumieniu z fundacją „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ” oraz rodzicami Bartusia powstał plakat promujący akcję.

– Hojność lokalnych przedsiębiorców przerosła nasze oczekiwania organizatorów akcji. My również się postaraliśmy – wycinaliśmy i sklejaliśmy łańcuch – tak by był jak najdłuższy (127 m!). Bardzo pomogły nam przedszkolaki z naszego przedszkola. Aż w końcu nadszedł ten dzień. Wszyscy ubrani na biało – czerwono w podniosłych nastrojach ruszyliśmy na boisko szkolne. Ułożyliśmy nasz piękny łańcuch na kształt serca. Na specjalne zaproszenie przybył również sam Bartuś z rodzicami zajmując honorowe miejsce w samym środku serca.

– To co wydarzyło się tego dnia zawdzięczamy Bartusiowi, jego Rodzicom i Bratu. Zrozumieliśmy czym jest patriotyzm dziś i o ile większą radością jest dawanie niż branie. Dzięki szczodrości ludzi dobrej woli zebraliśmy pieniądze na pomoc i rehabilitację Bartusia, zdobyliśmy nowe doświadczenia, wzbogaciliśmy się wewnętrznie no i staliśmy się gorliwszymi patriotami mówi dyrektor.

Sponsorami akcji byli mi.in. BSH Trading Partners Sp. z o.o., MEGADACH POKRYCIA DACHOWE, BBINSTAL TECHNIKA GRZEWCZA, “Tax-Expert” S.C. Biuro Rachunkowe, Usługi Remontowo-Budowlane Pro Mal S.C. oraz inni anonimowi darczyńcy.

Serdeczne podziękowania dla p. Aleksandry Piątek za pomysł i koordynowanie działań, a rodzicom Bartusia za słodki poczęstunek ufundowany uczestnikom akcji.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.