Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Zostań obserwatorem wiosennego nieba z Veolią!

Drukuj stronę
Drukuj

Fundacja Veolia Polska zaprasza szkoły do udziału kampanii NASA GLOBE CLOUDS – ZOSTAŃ OBSERWATOREM WIOSENNEGO NIEBA. Do 15 kwietnia, zespoły uczniów mogą przesyłać wyniki obserwacji chmur do światowej bazy danych i pomagać naukowcom badać klimat ziemi. Dla najaktywniejszych szkolnych zespołów obserwatorów nieba, naukowcy NASA poprowadzą warsztaty online.Zadanie konkursowe dla uczestników kampanii polega na rejestrowaniu obserwacji stanu nieba i przekazywaniu ich do zespołu NASA GLOBE Clouds przy Centrum Badawczym NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej rządu Stanów Zjednoczonych USA) za pomocą specjalnie stworzonej aplikacji. Darmowa aplikacja mobilna GLOBE Observer (dostępna w App Store oraz Google Play- tylko w języku angielskim) pełni także funkcję edukacyjną – krok po kroku prowadzi użytkowników przez poszczególne etapy obserwacji, m.in. ucząc rozpoznawać i nazywać widocznie na niebie rodzaje chmur.

Równolegle do badań naziemnych, prowadzonych przez uczestników konkursu na całym świecie, dane będą zbierać krążące nad Ziemią satelity, co umożliwi NASA kompleksową analizę i porównanie obustronnych wyników obserwacji chmur.

Obserwacje chmur to bezcenne źródło informacji dla naukowców w NASA Langley Research Center w Wirginii, pozwalające na dokładniejsze estymacje kształtowania się klimatu naszej planety. W oparciu o kompleksowe dane zebrane przez obserwatorów, naukowcy tworzą między innymi precyzyjne modele, pozwalające lepiej zrozumieć i przewidzieć zmiany klimatu, a także częstotliwość i skalę występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak huragany, ulewne opady, czy fale upałów i susze. Lepsze prognozowanie tych zjawisk pomaga zmniejszyć ich negatywne skutki – zarówno straty w gospodarce, jak i liczbę poszkodowanych.

W kampanię, koordynowaną w Polsce przez Centrum UNEP/GRID Warszawa (Narodową Fundację Ochrony Środowiska Centrum Informacji o Środowisku United Nations Environment Programme/ Global Resource Information Database – Warszawa) włączyli się także pracownicy Grupy Veolia, którzy stanęli do rywalizacji z innymi firmami i organizacjami o tytuł najaktywniejszego obserwatora nieba i także współtworzą bazę dla naukowców NASA.

Zainteresowane szkoły proszone są o kontakt bezpośrednio z Centrum UNEP/GRID Warszawa: globe@gridw.pl

Więcej informacji o konkursie oraz link do pobrania aplikacji mobilnej na: www.gridw.pl/ObserwatorzyNieba.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.