Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Zasłużeni dla tarnogórskiej kultury

Drukuj stronę
Drukuj

Animator kultury, to ktoś kto sprawia, że ludzie się spotykają, że z tego spotkania wynika coś więcej. To ktoś, kto łączy potencjały. Dzięki niemu ludzie z zupełnie odmiennych światów odnajdują w sobie chęć, żeby coś wspólnie zrobić, wspólnie coś przeżyć, czegoś doświadczyć. Animator stwarza przestrzeń, wytwarza sytuację, w której do takiego spotkania może dojść. To nie jest jednorazowe spotkanie, tylko działanie nastawione na proces. Chodzi o to, żeby uruchomić w kimś chęć działania dla siebie i innych. 24 marca w Pałacu w Rybnej wręczono po raz kolejny Nagrody Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2017. Laureaci to: Anna i Teodor Segietowie, Grzegorz Kielar oraz duet filmowy AG Studio: Adam Gawenda i Mateusz Dziwis.

– Kultura to coś co w nas zostaje, kiedy zapomnimy wszystko, czego się nauczyliśmy – mówił podczas spotkania animatorów kultury burmistrz Arkadiusz Czech, podkreślając, że jak co roku wyróżnieni twórcy reprezentują szeroką gamę nurtów kultury.

Anna i Teodor Segietowie to znani w Tarnowskich Górach kolekcjonerzy sztuki. Od 40 lat zajmują się obserwowaniem działalności kulturalnej, zwłaszcza twórców śląskich. Jednym ze znaczących przejawów tej pasji stała się kolekcja tarnogórskiego rzeźbiarza – Alojzego Niedbały. Dziś kolekcja ta znajduje się w zbiorach Muzeum w Tarnowskich Górach, co nie tylko zapewni jej integralność, ale przede wszystkim pozwoli zachować dla przyszłych pokoleń tarnogórzan ten ślad lokalnej historii. Przemierzając ulice naszego miasta znajdziemy już rzeźby Niedbały istniejące w przestrzeni publicznej upamiętniające gwarkowską kulturę. Dzieła zebrane przez Państwa Segietów są także wypożyczane przez muzea i instytucje w kraju i za granicą. Prezentowane były m.in. w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oraz na wystawach w Berlinie, Aachen, Düsseldorfie, Monachium, Norymberdze, Lille, a także w muzeach w Finlandii. Państwo Segietowie to nie tylko kolekcjonerzy sztuki, ale także aktywni uczestnicy życia kulturalnego naszego miasta i regionu. Na wniosek Tarnogórskiego Centrum Kultury Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry przyznał Annie i Teodorowi Segietom nagrodę za działalność w zakresie upowszechniania kultury.

– Zawsze bardzo cieszyliśmy się, kiedy mogliśmy dzielić się naszą kolekcją na wystawach, w muzeach, najbardziej jednak cieszymy się teraz, kiedy otrzymaliśmy tę nagrodę, bo to nagroda przyznana w naszym ukochanym mieście – w Tarnowskich Górach – mówił odbierając wyróżnienie Teodor Segiet.

Kolejny z laureatów nagrody to tarnogórski poeta Grzegorz Kielar. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Śląskim. Pracował jako nauczyciel języka polskiego. Od 2011 roku, wraz z Andrzejem Kanclerzem, organizuje spotkania poetyckie w ramach Salonu Literackiego w Tarnogórskim Centrum Kultury. W roku 2011 ukazał się jego pierwszy tomik wierszy „I chyba tak lepiej”, w 2014 – drugi – „Skrajem” i trzeci – w roku 2016 – „Węzły węzełki”. Lata 2012 i 2015 przyniosły mu nagrody główne w Konfrontacjach Literackich w Głogowie. W 2016 roku został laureatem III Nagrody w II Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Rodziny Wiłkomirskich w Kaliszu. W roku 2017 Grzegorz Kielar został laureatem Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło”. Publikował swoje wiersze w „Zeszytach Poetyckich”, w „Dodatku Kulturalnym tygodnika „Gwarek”, a także na portalach internetowych: sZAFa, poezja.exe.pl, pisarze.pl. W 2017 roku wybór wierszy Grzegorza Kielara pojawił się w litewskim magazynie kulturalnym „Neumas” w tłumaczeniu poety Tadasa Žvirinskisa. Grzegorz Kielar wyróżniony został Nagrodą Burmistrza, na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, za działalność na gruncie literatury oraz animacji kultury literackiej w mieście gwarków.

– Nie ma jednej definicji poezji. Jedno jest jednak pewne – bez niej, tak jak bez muzyki i bez teatru, życie byłoby niepełne. Poezja wzbogaca nasze życie – mówił nagrodzony.

Nagrodę odebrał także duet filmowy AG Studio: Adam Gawenda i Mateusz Dziwis. AG Studio to grupa filmowców założona przez dwóch tarnogórzan – Adama Gawendę i Mateusza Dziwisa. Zajmują się produkcją teledysków, filmów reklamowych i promocyjnych, wideofilmowaniem. To laureaci prestiżowej nagrody Eska Music Awards 2014 w kategorii „Najlepszy teledysk” za klip do piosenki Mroza „Nic do stracenia”. Od początku działalności duet nakręcił i wyprodukował ponad setkę klipów, spotów i teledysków. AG Studio może się pochwalić współpracą ze znanymi polskimi artystami. Mimo że ich aktywność artystyczna wyszła daleko poza granice naszego miasta, nie zapominają o korzeniach, o czym świadczyć może niezwykle popularny, a nakręcony w Tarnowskich Górach, teledysk do piosenki Agnieszki Chylińskiej „Królowa łez” (55,2 milionów odsłon w serwisie YouTube). AG Studio angażuje się także w lokalne społeczne inicjatywy – nagrali m.in. klip promocyjny do akcji tarnogórskiego Stowarzyszenia „Na Zdrowie”: #NiechSięNieUDARzy oraz klipy promujące trzeźwą jazdę oraz wspierające kampanię charytatywną na rzecz Szymona Ropiaka (ucznia szkoły salezjańskiej chorego na obniżone napięcie mięśniowe i zespół Aspergera). Na wniosek grupy środowiskowej z inicjatywy Aleksandra Königa burmistrz przyznał nagrodę Adamowi Gawendzie i Mateuszowi Dziwisowi za społeczny aspekt działalności w zakresie produkcji dźwięku i obrazu oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku tarnogórzan o wysokim, profesjonalnym poziomie artystycznym.

– Jesteśmy dumni, że odbieramy nagrodę w naszych Tarnowskich Górach. Należy się ona nie tylko nam ale całej naszej ekipie, która z nami pracuje – mówili laureaci.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.