Co po Tarmilo? Nowoczesne centrum i maszyna parowa! – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Co po Tarmilo? Nowoczesne centrum i maszyna parowa!

Drukuj stronę
Drukuj

– To będzie inwestycja na miarę ambicji miasta UNESCO, stanowiąca podkreślenie jego historii. Gmina nie zainwestuje w budowę obiektu ani złotówki, będziemy natomiast płacić za utrzymanie swojej części obiektu po jego powstaniu – mówi Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza ds. gospodarczych. Na terenie po Tarmilo gmina wspólnie z partnerem prywatnym zamierza stworzyć centrum kulturalno – rozrywkowe. Znajdą się tu m.in. muzeum, sala widowiskowa na 700 miejsc, księgarnia, hotel, spa, restauracja z zielenią na dachu, parking podziemny. Najważniejszym punktem inwestycji będzie maszyna parowa stanowiąca kopię (1:1) jednej z maszyn pracujących w Tarnowskich Górach pod koniec XVIII wieku. Maszyna, która posadowiona zostanie na patio budynku, będzie pracować i wytwarzać parę! W przeciwieństwie do autentycznego urządzenia, działającego na węgiel, zasilana będzie ekologicznie. Będzie to drugie takie urządzenie działające współcześnie w Europie. Pierwsze znajduje się w Kornwalii.

Gmina chce zagospodarować 100 procent powierzchni po Tarmilo – to ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych w centrum miasta. Obiekt ma być 3-4 kondygnacyjny. Składać będzie się z dwóch części – zadaszonej oraz odsłoniętego dziedzińca z fontanną, zielenią i miejscami do odpoczynku. Parking w założeniu ma być dwupoziomowy.

– Na razie dysponujemy wstępną koncepcją tego, co chcemy stworzyć. Powstała ona w wyniku prac specjalnej komisji, w której zasiadali fachowcy z różnych dziedzin. Jest także wynikiem analizy przedrealizacyjnej, którą wykonała dla nas firma zewnętrzna. Analiza ta pokazuje m.in. koszty budowy i eksploatacji budynku. Pokazuje również zainteresowanie firm prywatnych tego typu inwestycją w naszym mieście. Okazuje się, że 4 firmy byłyby w stanie natychmiast wejść z naszą gminą w partnerstwo publiczno – prywatne przy stworzeniu centrum po Tarmilo, a pięć poprosiło o informację, jak tylko gmina ogłosi konkurs – opowiada Skrabaczewski.

Szacuje się, że inwestycja kosztować będzie około 70 mln zł. Funkcje publiczne i komercyjne rozłożone zostaną mniej więcej po połowie. Gmina nie będzie partycypować w kosztach budowy, a jedynie pokrywać koszty utrzymania części publicznej obiektu, które oszacowano na 2,5 mln zł rocznie. Pomysł miasta spodobał się Polskiemu Funduszowi Rozwoju, do którego gmina zwróciła się o pomoc finansową.

– W zakresie zarządzania finansami nasza gmina została oceniona bardzo wysoko, dlatego też będziemy mogli liczyć na środki zewnętrzne na sfinansowanie tzw. opieki doradczej – podkreśla Skrabaczewski. – Partnerstwo publiczno – prywatne umożliwi nam stworzenie bardzo fajnego obiektu bez angażowania ogromnych pieniędzy z budżetu gminy i jednocześnie zachowanie środków na inne inwestycje – dodaje.

Projekt centrum stworzy firma, która wyłoniona zostanie w drodze konkursu. Póki jednak do tego wszystkiego dojdzie wyburzyć trzeba istniejący jeszcze moloch po Tarmilo. W tym tygodniu podpisano umowę na projekt rozbiórki obiektu. Wykonawca ma na to 210 dni. W zakres prac, które musi wykonać, wchodzi: inwentaryzacja terenu, analiza sieci, opracowanie technologii rozbiórki, uzyskanie potrzebnej dokumentacji, wyburzenie budynku oraz zaprojektowanie optymalnego wykorzystania przejściowego terenu z przeznaczeniem na parking. Firma otrzyma za to 197 tys. zł.

– Samo centrum, biorąc pod uwagę wszystkie procedury, powstać powinno około 2024 roku. Będzie to idealne przygotowanie do jubileuszu 500-lecia miasta – mówi Skrabaczewski.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.