Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Tarnowskie Góry w lepszym, nowym świetle

Drukuj stronę
Drukuj

140 nowych opraw oświetleniowych pojawiło się w ostatnich tygodniach w ścisłym centrum miasta. Nowe klosze z energooszczędnymi żarówkami led to wynik współpracy miasta i firmy Tauron Dystrybucja S.A. Efekt: nowe, lepsze i energooszczędne oświetlenie, zwiększenie bezpieczeństwa, poprawa estetyki i kolejny element w systemowej rewaloryzacji przestrzeni miejskiej w obrębie zabytkowej tarnogórskiej starówki.

– Wymiana lamp to element bardzo ważny, bo oświetlenie uliczne jest jednym z podstawowych elementów infrastruktury gminnej wpływających na estetykę, a przede wszystkim na bezpieczeństwo – mówi burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech komentując to, stało się na 30 ulicach i placach w centrum miasta takich jak Rynek, Zamkowa, Dolna czy gliwicka. To na nich na początku roku pojawił się nowe klosze wraz białym, ale ciepłym oświetleniem typ led.

Wszystkie, wyeksploatowane już oprawy oświetleniowe, po wnioskach władz miasta wymieniła TAURON Dystrybucja S.A. Prace wykonano na podstawie wytycznych zawartych w masterplanie „Srebrnej drogi”. To w jej ramach na ulicy Krakowskiej, głównym deptaku miasta, trzy lata temu zainstalowano podobne, stylizowane na zabytkowe oświetlenie przypominające – poprzez podwieszenie na linach – to, jakie działało w tym miejscu na początku XX wieku.

Wybrany w drodze przetargu wykonawca wymienił 140 szt. opraw na oprawy typu LED, prace zostały już zakończone i kosztowały 200 tys. zł.

– Rewitalizacja ulicy Krakowskiej, jej oświetlenie oraz wymiana lamp w centrum to aż i tylko kolejne etapy rewaloryzacji centrum naszego miasta – komentuje wykonane prace Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza ds. gospodarczych.

Jeszcze w tym roku zacznie się realizacja wieloletniej rewitalizacji tarnogórskiej starówki. W jej ramach przewiduje się m.in. położenie nowej kostki na chodnikach i jezdniach, uporządkowane miejsc do parkowania, instalacja nowych ławek, latarni, stojaków na rowery, zagospodarowanie i utworzenie nowych terenów zielonych. Ponadto w planie jest – nie tylko w centrum – budowa tras rowerowych, centrum przesiadkowego oraz dalsze porządkowanie i tworzenie miejsc parkingowych oraz inne elementy wdrażania planu mobilności miejskiej.

Realizacja planu rewitalizacji starówki rozpocznie się w tym roku od prac na ulicy Nowaka, gdzie wyznaczona zostanie m.in. zatoka postojowa dla autokarów wycieczkowych, umożliwiająca bezpieczną komunikację dla turystów. Ponadto opracowana zostanie dokumentacja projektowa na rozbudowę ul. Sobieskiego i fragmentu ul. Opolskiej – układu, który gmina Tarnowskie Góry przejęła od Powiatu Tarnogórskiego 1 stycznia tego roku.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.