Tarnowskie Góry w gronie samorządów najlepiej zarządzających finansami publicznymi! – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Tarnowskie Góry w gronie samorządów najlepiej zarządzających finansami publicznymi!

Drukuj stronę
Drukuj

„Z prawdziwą przyjemnością pragniemy poinformować, że Tarnowskie Góry – gmina miejska uzyskała bardzo wysoką ocenę pre-ratingową, mieszczącą się na poziomie inwestycyjnym pomiędzy AAA a BBB+. Na 2792 jednostki samorządu terytorialnego w Polsce zaledwie 319 posiada ocenę równą lub wyższą od uzyskanej przez Państwa.” Pismo tej treści skierował do nas dr hab. Paweł Śliwiński, profesor nadzw. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Rynku Kapitałowego.

Pre-rating to wstępna ocena analizy kondycji finansowej jednostki samorządu, obejmująca wiarygodność i wywiązywanie się ze zobowiązań finansowych. Ocena na poziomie inwestycyjnym oznacza bardzo dobry stan finansów publicznych.

– O tego typu oceny zabiegają państwa, zabiegają duże miasta, my jako 60-tysięczna gmina nigdy o startowaliśmy w takim rankingu. Instytucja zewnętrzna przeprowadziła tego typu badania w sposób zupełnie niezależny od nas. Tym bardziej cieszy nas tak wysoka lokata, bo przecież znaleźliśmy się w gronie 14% najlepszych polskich samorządów! Tak dobra ocena dowodzi, że w naszej gminie racjonalnie zarządza się środkami publicznymi – mówi Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza ds. gospodarczych. – To zresztą nie pierwsza tak pozytywna ocena wystawiona w ostatnim czasie naszej gminie przez instytucję zewnętrzną. Zyskaliśmy też uznanie Polskiego Funduszu Rozwoju w Warszawie, który uznał nasze projekty stworzenia partnerstwa publiczno – prywatnego na terenie po Tarmilo oraz zagospodarowania terenów poprzemysłowych za bardzo interesujące, chwaląc jednocześnie bardzo silną pozycję ekonomiczną naszego miasta – dodaje.

Badanie pre-ratingowe wykonała na zlecenie agencja ratingowa INC Rating Sp. z o.o. z Poznania, podlegająca Europejskiej Komisji Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych w Paryżu, której wysokie kwalifikacje zostały potwierdzone przez Europejski Nadzór Bankowy w Londynie.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.